Nestlé kręci w Radio Zet!

Już wczoraj redaktor Janusz Weiss dzwonił do Nestlé i Greenpeace w nietypowej sprawie! Dlaczego? Bo wysłaliście już ponad 150.000 e-maili do firmy Nestlé, wzywając ją, by przestała kupować "wycinkowy" olej palmowy. Co za wynik! Wyobraźcie sobie, że Nestlé nadal nic nie robi. Dlatego redaktor Weiss postanowił sam dziś zadzwonić do Nestlé by wszyscy w Polsce usłyszeli jak koncernowi rośnie nos Pinokia;-).

Radio Zet, 31.03.2010. audycja: Dzwonię do
Pani, Pana...








Radio Zet, 01.04.2010. audycja: Dzwonię do
Pani, Pana...








Nestlé mówi, że zerwało kontrakt z firmą Sinar Mas
„Zastąpiliśmy też indonezyjską firmę Sinar Mas innym dostawcą, który będzie od teraz dostarczać olej palmowy. Potwierdzamy, że dokonywaliśmy zakupów od Sinar Mas wyłącznie w celach produkcji w Indonezji, a żadna ilość oleju palmowego zakupionego od Sinar Mas nie została użyta do produkcji w żadnym innym kraju.”

Greenpeace patrzy czujnym okiem i jasne jest, że nowi dostawcy to jedynie pośrednicy między Nestlé a Sinar Mas.
Czyli ściema. Rzeczniczka prasowa twierdzi, że Nestlé zerwała kontrakt z Sinar Mas. Przyznaje też, że nadal będzie używać oleju palmowego pochodzącego od tej firmy, jednak teraz kupuje go od pośredników, np. firmy Cargill. Będziemy kontynuować naszą kampanię dopóki Nestlé całkowicie nie usunie pośredników zaopatrujących się u Sinar Mas ze swojego łańcucha dostaw.

Nestlé mówi, że będzie używać wyłącznie oleju z certyfikatem:
„(…) została podjęta decyzja o zastąpieniu Sinar Mas innym dostawcą oleju palmowego. Nasza firma publicznie zobowiązała się do korzystania wyłącznie z "Oleju Palmowego z Certyfikatem Pochodzenia ze Zrównoważonych Upraw”. Z racji tego zobowiązania podjęte zostały wszelkie możliwe kroki, aby wpłynąć na naszych dostawców i zapewnić, że nie kupujemy oleju palmowego, produkowanego w sposób przyczyniający się do niszczenia lasów”.

Greenpeace pyta o konkrety
Co konkretnie kryje się za tą deklaracją? Jakie kroki Nestlé ma zamiar podjąć by całkowicie wyeliminować ze swojego łańcuch dostaw olej palmowy pochodzący z obszarów po wykarczowanym lesie deszczowym? I tu sprawa staje się jasna - za tymi obietnicami nie idą żadne konkretne działania.

Czyli co? Działamy dalej! Łapcie za telefony i "weissujcie" Nestlé!

6 komentarze:

Joanna said...

copy&paste mojego komentarza ze strony radia zet (bo tam z jakiegos powodu jeszcze nie zamieszczono rozmowy z pania z nestle...)

Przerazajace jest to, jak latwo taka firma jak nestle polska zrzuca z siebie odpowiedzialnosc - "...bo my w Polsce nie sadzimy palm olejowych"... moze i nie ... ale gdzie dokladnie produkowane sa batoniki kit kat ktore mozna kupic w Polsce? i skad pochodzi olej palmowy ktory sie w nich znajduje? albo ten ktory zawieraja batony lion i princessa produkowane w fabryce w Polsce? (***://nestle.pl/wiadomosci.aspx?ArticleID=18) czy firma nestle polska nie odpowiada za produkty ktore u nas dystrubuuje i produkuje? dlaczego nie zapytac sie czy firma tu w Polsce nie ma nic do powiedzenia w sprawie produktow ktore sprzedaje i co wiecej produkuje w Polsce? dlaczego nie zaczna zmiany lokalnie tylko mowia o tym ze ten problem nas nie dotczy? dotyczy jesli ten batonik ktory moge kupic w moim osiedlowym sklepie zawiera olej palmowy pochodzacy z tego kwestionowanego zrodla... ale oczywiscie latwiej udawac ze problemu nie ma i wciskac nam kit (sic!) o spolecznej odpowiedzialnosci pod plaszczykiem brania udzialu w sadzeniu drzewek w Polsce

ZBigniew P. Szczęsny said...

Bardzo proszę odczepic się od Nestle. To greenpeace rośnie nos Pinokia, skoro najpierw nachalnie a bezrozumnie namawiał rządy na zmianę prawodawstwa w taki sposób, żeby promować biopaliwa a teraz wylwa łzy nad rozlanym mlekiem, że pod bio-paliwowe uprawy wycina się lasy i zagarnia ziemię uprawną.

GREENPEACE TO LEWIZNA !!!

Anonymous said...

Zbigniewie nie żartuj sobie zapewne jesteś bystrą osobą i nie dałeś sobie zrobić wody z mózgu.
Jak zapewne zdajesz sobie sprawę Greanpeace zadziera z wieloma potężnymi firmami które potem próbują się odegrać.

Pozdrawiam.
Skuba

krzysiekkaliski said...

Wycinanie lasow rownikowych o zroznicowanych gatunkach drzew jak i roslinnosci rownikowej a nastepnie uprawianie na ich terenach palm olejowych powoduje obumieranie tamtejszego ekosystemu zarowno fauny i flory ...palmy to przyklad lasu monokulturowego (jeden gatunek drzew)ktory nie przynosi zadnych zyskow nauturze a tylko ja dewastuje ...:(

krzysiekkaliski said...

BP PRZYCZYNILO SIE DO ZAGLADY NASZJE PLANETY :(:(:(..TO CO SIE DZIEJE Z ZATOCE MEKSYKANSKIEJ PRZERASTA WSZELKIE MOZLIWE GRANICE LUDZKIEJ CHCIWOSCI !!!ZABIJANIE MORSKIEGO ZYCIA I WYDOBYCIE DO OSTATNIEJ BARYLKI ZASOBOW ROPY NA ZIEMI STAJE SIE FAKTEM !!! WSZYSTKIE KATAKLIZMY W TYM ROKU MAJA SWOJE ZNACZENIE . CZAS ZASTANAWIAC SIE CZY TO TYLKO PRZYPADEK ,ZE ZIEMIA ZACZYNA SIE BUDZIC !!!

Anonymous said...

zawsze zastanawiałam się nad ludźmi udzielającym się w organizacjach typu greenpeace. A mianowicie czy Wy robicie coś, że tak powiem na "własnym podwórku". Nie chodzi mi o jakieś duże akcje. Tylko o życie codzienne,walczycie z wieloma firmami, jestem ciekawa czy w takim razie prywatnie nie korzystacie z tych wygód?

Post a Comment